BOTIUM har haft et mangeårigt samarbejde med Dansk Erhverv siden 2015.
Dansk Erhverv er en af vores kunder, som vi er glade at have haft et langvarigt samarbejde med siden 2015. Som erhvervs- og arbejdsgiverorganisation repræsenterer de det professionelle erhvervsliv. Bosat i Christian d. 4s gamle varebørs fra 1625 forstår Dansk Erhverv vigtigheden i, at der skal værnes om bygningens rum og at møblementet skal komplimentere byggestilen og historien.
Vi har gennem årene indrettet Børssalen, Formandskontoret, mødelokale samt et fuldt koncept til arbejdspladser.
TIL BØRSSALEN leverede vi Chairik stole i sort fuldpolstret læder fra Montana.
FORMANDSKONTORET, CHRISTIAN D. 4'S ARBEJDSKONTOR har et unikt udtryk, og indretningen skulle være i tråd med vægpaneler & grønt tapet med guld mønster. Tonen skulle være moderne og udtrykke eksklusivitet, men måtte ikke clashe med rummets oprindelige stil.
MØDELOKALET er lavet i samarbejde med Designer & Spacemaker Tine Mouritsen, Cand. Arch, mDd.
BØRSSALENS DØRE blev i 2023 nænsomt renoveret med nye sorte tekstiler og pyntesøm (specialopgave i samarbejde med Bondes Møbelfabrik)
Tine Mouritsen (mødelokale)
Bondes Møbelfabrik (døre - specialopgave)